Elif Minder

Döşemelik Kumaş Temizliği Nasıl Olmalı?

Oturma grubu hem görünüm hem de işlev bakımından ev dekorasyonunun en önemli ögeleri arasında yer alır. Öyle ki, salon dekorasyonu büyük ölçüde seçilen oturma grubuna göre belirlenir. Ancak oturma gruplarının sağlıklı olarak kullanılabilmesi ve kötü bir görüntü yaratmaması için düzenli olarak döşemelik kumaş temizliği yapılması gerekir. Gereken temizlik yöntemleri kumaş türüne göre farklılık göstersede hepsinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.

DÖŞEMELİK KUMAŞ ÜRÜNLERİMİZİ İNCELEYEBİLİRSİNİZ…

Kumaş Türüne Göre Temizlik

Her kumaşın dayanıklılık oranı ve ihtiyaçları farklıdır. Bir kumaşta etkili olan temizlik yöntemi bir başkasına zarar verebilir. Bu yüzden, temizlik yapmadan önce döşemelik kumaş malzemesine göre önlemler almak gerekir. Örnek vermek gerekirse, kadife, deri, süet kumaşlar oldukça hassastır ve bunların sert fırçalar gibi zarar verme olasılığı bulunan cisimler kullanılmadan temizlenmeleri gerekir. Keten kumaşlar, deterjan ve ıslak bez yardımıyla silinebilir ancak suyun çok sıcak olmaması gerekir.

Döşeme Temizliği Nasıl Yapılır?

Bazı koltuk kılıfları fermuarlı olup kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Bu tür döşemeleri çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ancak renklerinin bozulmaması ve kumaşların zarar görmemesi için, diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkamanız gerekir. Aynı şekilde, kumaşların makinede yıkanması gerekiyorsa kumaşın rengine zarar vermeyecek ve yıpranmaya sebep olmayacak bir deterjan kullanmaya dikkat etmelisiniz.

döşemelik kumaş, elif minder kumaş

Koltuktaki lekelerin görünmez olması, tam anlamıyla bir temizlik yapıldığı anlamına gelmez. Özellikle evde bebek varsa bu konuda hassas olmakta fayda var. Döşemelerin toz ve nem çektiğini, üzerlerine oturuldukça bu tozların kalktığını hatırlatmak gerekiyor. Dolayısıyla, tam anlamıyla bir hijyen sağlamak için alkol veya çamaşır suyu katkılı deterjanlar kullanmanız faydalı olabilir. Eğer döşemeleri makinada yıkama şansınız yoksa, arap sabunu kullanabilir ya da koltuk temizlemek için özel olarak yapılmış spreyleri tercih edebilirsiniz.

Tükenmez kalem, mürekkep gibi lekelerin koltuktan çıkması bazen zor olabilmektedir. Bu durumda lekenin olduğu bölgeye bir miktar diş macunu sürüp beklettikten sonra silme işlemini yapabilirsiniz. Koltukları temizledikten sonra salonu en az üç saat havalandırmaya ve tam anlamıyla kuruyana kadar koltukları kullanmamaya da özen göstermelisiniz. Ayrıca, nemli koltukların daha çok toz tutacağını düşünerek, koltuk temizliği yapmadan önce salonu süpürmeyi de unutmayınız.