Elif Minder

Kanvas Kumaş

Kanvas, suya dayanıklılığı nedeniyle genellikle istenen, düz dokuma, ağır hizmet tipi bir kumaştır. Başlangıçta kullanışlı bir yelken bezi malzemesi ve mükemmel bir boyama kumaşı olarak popüler olan kanvas kumaş, artık çadır malzemesi, gündelik ayakkabılar ve tasarımcı el çantaları kadar yaygın uygulamalara da girmiştir. Şu anda piyasada bulunan tuvallerin çoğu pamuk lifleri içerir, ancak geleneksel olarak bu kumaş kenevir veya ketenden yapılmıştır.

Kanvas Kumaş Nasıl Üretilir?

Kanvas kumaş yapmak için kullanılan süreç, kumaşın kullanım amacına göre farklılık gösterir. 

Pamuk şu anda en popüler kanvas kumaş özelliği malzemesi de olsa, bu kumaşı kenevir veya keten ile yapmak hala mümkün. Kanvas kumaş doğal olarak suya dayanıklıdır ve çağdaş endüstriyel kanvas formları, ek su yalıtımı için bir veya iki tarafta genellikle polivinil klorür (PVC) kaplamaya sahiptir. Ancak günümüzde genellikle pamuk kanvas kumaş kullanılmaktadır. 

Kanvas Kumaş Nasıl Kullanılır?

Modern çağda tuval, öncelikle boya malzemeleri için üretilir. Bazı yelkenli teknelerde hala kanvas yelken bulunurken, bu dönemde yelkenli tekneler çok popüler değil ve birçok modern denizci, kanvas yelkenlerini sentetik alternatiflerle değiştirdi.

Kanvas kumaş çeşitleri itibarı ile dış mekân teçhizatı dünyasında da biraz popüler olmaya devam ediyor. Çoğu çağdaş çadırda sentetik malzemeler bulunur, ancak bazı kamp uzmanları gerçek kanvas çadırların faydalarına referans olur.  Benzer şekilde, bazı dış mekân meraklıları, kanvas brandaların sentetik alternatiflerinden daha iyi olduğuna inanıyor.

Hazır giyim endüstrisinde kanvas kumaş, öncelikle dış mekân malzemeleri ve iş kıyafetleri yapmak için kullanılır. Örneğin çeşitli popüler markalar, kanvas dış katmanlara sahip kışlık iş ceketleri yapar. Bu paltolar, özellikle Batı Amerika’nın kışların çok soğuk ancak genellikle kurak geçtiği kısımlarında popülerdir.

Kanvasın yüksek modadaki tek önemli uygulaması el çantalarıdır. Dünyanın en çok beğenilen el çantalarından bazıları kanvas dış cepheye sahiptir. Gündelik giyim dünyasında, tasarımcılar bazen ayakkabı yapmak için kanvas kumaş kullanırlar.

Kanvas Kumaş Fiyatları Ne Kadardır?

Keten ve pamuklu kanvas kumaş, genellikle piyasadaki en ucuz doğal kumaş türleri arasındadır. Kenevir bir zamanlar dünyanın en bol bulunan ve en çok kullanılan mahsulü olmasına rağmen, kenevirden yapılan kanvas artık genellikle daha pahalıdır. 

Kanvas Kumaş Modelleri

Kanvas Kumaş ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.