Elif Minder

Keten Kumaş Kullanımı Nasıl Olmalı?

Keten, her ne kadar dokunması zor bir kumaş olsa da, dayanıklı ve yumuşak yapısı sebebiyle birçok alanda tercih edilmektedir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan keten kumaş giyimden ev tekstiline, mobilya üretiminden perde yapımına kadar birçok farklı alanda kullanılıyor.

Hava geçirgenliği yüksek bir kumaş olduğu için özellikle yaz aylarında tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ancak keten kumaş kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

KETEN KUMAŞ ÜRÜNLERİMİZİ İNCELEYEBİLİRSİNİZ…

Keten Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

kumaş,döşemelik kumaş

Keten kumaş, literatürde linum usitatissium olarak bilinen keten bitkisinden elde edilir. Bitkiden elde edilen bir kumaş olduğu için hava geçirgenliği yüksektir. Yumuşaklığına rağmen, lifli yapısı sayesinde dayanıklıdır ve nem emilimi de yüksektir.

Temizlenmesi kolay ve nefes alan bir kumaş olduğu için yaz giyiminde sıklıkla tercih edilir. Nem çekme özelliği sayesinde, banyo ürünlerinde ve havlu yapımında da kullanıldığı bilinmektedir.

Keten Kumaş Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dayanıklı ve yumuşak yapısıyla bilinen keten kumaş, tüm bu özelliklere rağmen esnek bir yapıya sahip değildir. Kumaşı kullanırken bu hususa dikkat etmekte fayda var. Dolayısıyla, kıyafet yapımı için kullanılacaksa bol bir ölçüde kesilmesi ve büyük bir hareket payı bırakılması gerekiyor.

Esnekliği düşük olduğu için, gerginlik esnasında zarar görebileceği hesaba katılmalıdır. Diğer yandan, yüksek çekme ve kırışma gibi durumların görülmemesi için kumaşın iyi terbiye edilmesi gerekir. Ayrıca, ketenden imal edilen bir elbiseyi deneyip tam olarak üstünüze oturduğundan emin olmadan satın almamanızda fayda var.

kumaş,döşemelik kumaş

Keten, her ne kadar sıcak suya dayanıklı bir ürün olsa da 120 dereceden sonra bozulduğu bilinmektedir. Bu yüzden ılık suyla elde yıkamayı tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Makinada yıkamanız gerekiyorsa, sıcaklığın 120 derecenin altında olduğundan emin olmalısınız. Kuru temizlemeciye vermek de iyi bir seçenek olabilir.

Aynı şekilde, keten kumaşı ütülerek dikkat etmeniz gerekir. Çabuk kırışan bir kumaş olduğu için zaman zaman ütü gerektirebilir fakat ütü gözeneklerin açılmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda, ütünün ısısına dikkat etmeniz ve ütüyü aynı yerde uzun süre tutmamaya, ütüleme işlemini hızlı bir biçimde bitirmeye dikkat etmelisiniz.