Elif Minder

Keten Kumaş

Keten kumaş bir zamanlar o kadar popülerdi ki; pamuk çağına geçtikten ve yapay malzemeler çağına kadar, tüm çamaşırlara genellikle keten adı verilir. Bir zamanlar o kadar değerliydi ki, bu eski hazinelerin korunmasına katkıda bulunmak için Mısır’daki mumyaların bedenlerini sarmak için kullanıldı. Günümüzde keten giysi, perde, masa örtüsü, yastık, kilim, ip ve daha fazlasını yapmak için kullanılmaktadır. Dolar faturaları oluşturmak için kullanılan sağlam, kâğıt benzeri maddeyi yapmak için pamukla bile harmanlanmıştır.

Keten, keten liflerinden yapılmış sürdürülebilir bir kumaştır. Keten bitkisi, dünyadaki hemen hemen her ülkede yetiştirilmekte ve 6.000 yıldan uzun süredir lif yapmak için kullanılmaktadır. Lifleri çıkarmak için bitkiler ya kesilir ya da yerden elle çekilir. Elyaflar, 20 santimetreye kadar uzunluğa sahip en uzun parçaları toplamak için ayrıldıktan sonra, daha sonra ipliğe dönüştürülür ve sonunda kumaşa dokunur.

Ketenin Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Keten kumaşın özellikleri ve faydalarına gelecek olursak; keten tekstili, pamuktan iki ila üç kat daha güçlüdür ve çok daha hızlı kurur. Gözenekli yapısı nedeniyle, keten doğal ısı ve nem emici özelliklere sahiptir, bu da onu iyi bir sıcaklık iletkeni ve yazın giyim veya yatak takımları için popüler bir kumaş haline getirir. Doğal lifler ayrıca boya renklerini diğer bazı malzemelerden daha iyi tutar ve bu nedenle kumaş hemen hemen akla gelebilecek her renkte mevcuttur. Keten ayrıca doğal olarak anti bakteriyeldir, bu da onu yüzyıllardır bandajlar için popüler bir seçim haline getirmiştir.

Keten Kumaşın Kullanım Alanları Nelerdir?

Ketenin de birkaç dezavantajı var. Kumaş olarak esnekliği az olduğundan biraz kırışabilir. Ayrıca pamuktan daha pahalıdır. Ancak bu dezavantajlara rağmen, keten, yüzyıllar önce ilk keşfedildiği zaman olduğu gibi, ev dekorasyon aksesuarları özellikle döşemelik keten kumaş için her açıdan popüler ve akıllı bir seçim olmaya devam ediyor. Keten kumaş çeşitleri kullanım alanlarına göre farklılık gösterir.  Dokuma keten kumaş, renkli keten kumaş, natürel keten kumaş vb birçok. Çeşide sahiptir. 

Keten kumaş fiyatları ne kadardır?

Kısa bir internet araştırmasında 19,90 Türk lirasından başlayan fiyatlar ile satıldığını gördük. Elbette kalitesi, rengi, dokuma şekli ve ölçüsüne göre keten kumaş fiyat aralığı değişebilmektedir. 

Keten Kumaş Modelleri

Keten Kumaş ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.