Elif Minder

Pamuklu Kumaş

Dünyada en çok kullanılan kumaş türlerinden biri pamuklu kumaştır.  Bu tekstil kimyasal olarak organiktir, yani herhangi bir sentetik bileşik içermez. Pamuklu kumaş, tohumlar olgunlaştıktan sonra yuvarlak, kabarık bir oluşumda ortaya çıkan pamuk bitkilerinin tohumlarını çevreleyen liflerden elde edilir.

Tekstilde pamuk liflerinin kullanımına ilişkin en eski kanıt, yaklaşık olarak MÖ 5000 yılına kadar uzanan Hindistan’daki Mehrgarh ve Rakhigarhi tesislerindendir. Hint Yarımadası’nı MÖ 3300’den 1300’e kadar kapsayan İndus Vadisi Uygarlığı, bu kültürün insanlarına hazır giyim ve diğer tekstil kaynakları sağlayan pamuk yetiştiriciliği sayesinde gelişmeyi başardı.

Pamuk Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

Pamuk yetiştiriciliğinin başladığı ilk günlerden bu yana, pamuklu kumaş nefes alabilirliği ve hafifliği ile tercih edilmiştir. . Pamuklu kumaş son derece yumuşaktır. Onu ipek ve yün karışımı gibi değerli kılan  ısı tutma özelliklerine sahiptir.

Pamuk kumaşın özelliklerinden biri dayanıklılığıdır. İpekten daha dayanıklı olsa da, yünden daha az dayanıklıdır ve bu kumaş nispeten tüylenmeye, yırtılmaya ve yırtılmaya eğilimlidir. 

Pamuk, dünyadaki en popüler ve en çok üretilen kumaşlardan biridir ve uzun yıllarda böyle olmaya devam edeceğe benziyor.. 

 Pamuk çok su emicidir, ancak aynı zamanda çabuk kurur, bu da onu yüksek oranda nem çekmesine neden olur. Pamuğu yüksek ısıda yıkayabilirsiniz ve bu kumaş vücudunuzu iyi örter. Bununla birlikte, pamuklu kumaş nispeten kırışmaya eğilimlidir ve pamuk kumaş çeşitleri bir ön işleme tabi tutulmadıkça yıkandığında küçülür.

Pamuklu keten kumaş özellikle keten kumaş fiyatlarının yüksek olması sebebi ile tercih ediliyor. 

Pamuklu Kumaşın Maliyeti Nedir?

Ekonomik analizlere göre, ham pamuk pound başına yaklaşık 0,75 dolardır. Ancak bu değişime dönüşebilir. Bir üretim onu ipliğe dönüştürdükten sonra pamuğun önemli ölçüde artar ve bu elyaf nihai hale gelir. Ülkemizde işlenmiş hali ile 5,99 türk lirasından başlayan fiyatlar ile satışa sunulmaktadır.   Pamuklu kumaş fiyatları kalitesine ve karışıksız olması gibi kriterlere göre değişkenlik gösterebilir. 

Pamuklu Kumaş Modelleri

Pamuklu Kumaş ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.