Elif Minder

Polyester Kumaş

Polyester kumaş, genellikle petrolden elde edilen sentetik bir kumaştır. Bu kumaş, dünyanın en popüler tekstil ürünlerinden biridir ve binlerce farklı tüketici ve endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır.

Kimyasal olarak polyester, esas olarak ester fonksiyonel grubu içindeki bileşiklerden oluşan bir polimerdir. Sentetik ve bazı bitki bazlı polyester liflerin çoğu, başka kaynaklardan da türetilebilen petrolün bir bileşeni olan etilen’den yapılır. Bazı polyester türleri biyolojik olarak parçalanabilirken, çoğu değildir ve polyester üretimi ve kullanımı dünya çapında kirliliğe katkıda bulunur.

Polyester kumaş özellikleri dendiğinde en önemlisi; dünyadaki en yaygın üretilen kumaşlardan biri olmaya devam ediyor ve en azından bir miktar polyester elyaf içermeyen tüketici giysisi bulmak zor. Bununla birlikte, polyester içeren giysiler aşırı sıcaklıkta eriyecek, çoğu doğal elyaf ise yanacaktır. Erimiş lifler geri dönüşü olmayan bedensel hasara neden olabilir.

Polyester Kumaş Fiyatları Kaç Liradır?

Bazı uygulamalarda polyester, giyim ürünlerinin tek bileşeni olabilir, ancak polyesterin pamuk veya başka bir doğal elyafla karıştırılması daha yaygındır. Konfeksiyonda polyester kullanımı üretim maliyetlerini düşürürken aynı zamanda konfeksiyonun rahatlığını da azaltır.

Mevcut ham polyester elyaf fiyatı pound başına yaklaşık 1 dolar, ancak bu fiyat günlük bazda yükseliyor ve düşüyor. Küçük dalgalanmaları hesaba katsa bile, polyester dünyadaki en ucuz tekstil ürünlerinden biri olmaya devam ediyor ve bu faktör küresel popülaritesine büyük katkı sağlıyor.

Üreticiler polyesteri kumaş haline getirdikten sonra, fiyatı yarda başına yaklaşık 10 dolara yükselir. Hazır giyim ve diğer polyester sarf malzemeleri üreticileri daha sonra bu kumaşı nihai ürün haline getirmekte ve bu ürünler tüketiciye pazarlanmaktadır.

Polyester fiyat farklılıkları, ülkemizde kalite ve saf ya da karışık kumaş olmansa göre değişkenlik gösterebilir.  Polyesterin sürekli satın alınabilirliği giyim fiyatlarını düşük tutarken aynı zamanda tüketicileri daha az zararlı çevresel etkiye sahip doğal elyafları denemekten caydırır.

Polyester Kumaşın Özellikleri Nelerdir?

  • Polyester kumaşları çeşitlerinin lifleri son derece güçlüdür.
  • Polyester çok dayanıklıdır: çoğu kimyasala, esnemeye ve büzülmeye, kırışmaya, küflenmeye ve aşınmaya dayanıklıdır.
  • Polyester, doğası gereği hidrofobiktir ve çabuk kurur. İçi boş elyaf üreterek izolasyon amaçlı kullanılabilir.
  • Polyester şeklini korur ve bu nedenle sert iklimler için dış mekân giysileri yapmak için iyidir.
  • Kolay yıkanır ve kurutulur.

Polyester Kumaş Modelleri

Polyester Kumaş ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.